Pomimo tego, że Polska pozostaje krajem przyjmującym największą liczbę uchodźców z Ukrainy (około 2,5 mln osób), a wojna w Ukrainie nadal trwa, międzynarodowe finansowanie pomocy humanitarnej dla Polski w 2023 r. gwałtownie spada.
Wiele programów pomocy humanitarnej skierowanych do najbardziej zagrożonych grup (kobiet z małymi dziećmi, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami) jest zamykanych. W rezultacie ok. 300 tys. osób może wkrótce zostać bez pomocy.
W obliczu przedłużającej się wojny nie ma możliwości natychmiastowego masowego powrotu uchodźców do własnego kraju, a szanse na to maleją z każdym miesiącem. Polskie organizacje pozarządowe są zaangażowane w dalszą pomoc bezbronnym uchodźcom z Ukrainy, dlatego aby je wspomóc, PCPM we współpracy z agencjami ONZ oraz organizacjami pozarządowymi w Polsce uruchamia łączony Fundusz Polskich Organizacji Pozarządowych (Fundusz POP), który ma szansę być odpowiedzią na potrzeby bardzo wielu organizacji pozarządowych, a tym samym na potrzeby tysięcy osób.
Sukces projektu zależy od współpracy organizacji, biznesu, środowiska dyplomatycznego i władz samorządowych, dlatego zapraszamy do wsparcia inicjatywy oraz do jej współtworzenia.
Dlaczego POP Fund?
POP Fund jest pierwszym instrumentem finansowania pomocy humanitarnej przez darczyńców prywatnych i korporacyjnych. Będzie wyznaczał nowy, unikalny kierunek dla wsparcia programów pomocy humanitarnej.
Zobacz także